Існуюча система подачі скарг в держтендерах вимагає змін

Ефективність роботи системи подачі скарг перевірили в Київській школі економіки. З’ясувалося, що 62% учасників вважають тарифи на подачу скарг в системі електронних закупівель занадто високими. Подача скарг на неправомірні дії замовника є природним захистом учасника і ефективним інструментом щодо попередження корупції. Тому вона повинна бути доступною, досить простою і зручною.

За минулі 2016-2017 роки роботи системи електронних закупівель сформувалося ряд проблем в подачі скарг, які можна виділити в такий спосіб:

  • учасники вважають систему подачі скарг стримуючим фактором для себе;
  • учасники не довіряють системі подачі скарг, а в більшій частині випадків не знають, як її правильно користовувати;
  • неправильно оформлені і неоплачені скарги гальмують процес проведення закупівель і роботу спеціальної комісії АМКУ з розгляду скарг;
  • немає злагодженого механізму попередження маніпуляціями на системі скарг, зокрема, так званого тролінгу.

На даний момент, сума оплати за подачу скарги від учасника в держзакупівлях наступна: 5000 гривень для тендера із закупівлі товарів або послуг, 15000 гривень при закупівлі робіт. Такі тарифи досить високі для малих і середніх компаній, а тому розчарування від незадоволеної скарги значне, якщо таке станеться. Також для деяких тендерів, а точніше для їх сум закупівель, подача скарги учасником виглядає комерційно невиправданим. Тому важливо введення диференціальних оплат.

У 11% країн Європейського союзу оплата за подачу скарги при держтендерах відсутня, в 39% країн вона диференційована і становить від 1 до 3% від вартості закупівлі. Зміни передбачаються і у нас в країні. Департамент регулювання державних закупівель готує Постанову КМУ, яка має на увазі введення диференційованої оплати за подачу скарги, а саме: 0,3% від вартості закупівлі, але не менше 2000 гривень, якщо скарга подається до закінчення терміну подачі пропозицій від учасників; 0,6% від вартості закупівлі, але не менше 3000 гривень, якщо скарга подається після закінчення аукціону. Залишається тільки дочекатися, чи будуть введені такі зміни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *