Тендери Прозорро

В Україні на початку серпня 2016 року була введена нова система проведення закупівель товарів, робіт і послуг підприємствами і організаціями, що перебувають на бюджетному фінансуванні. Новий формат проведення тендерів працює на підставі Закону України «Про державні закупівлі» № 922-VIII від 25 грудня 2015 року, і носить публічну, електронну інтернет реалізацію. Нова система електронних закупівель носить назву Prozorro.

Щоб взяти участь у закупівлях в якості потенційного постачальника, ви можете скористатися сертифікованим, офіційним інтернет майданчиком Прозорро «Держзакупівлі Онлайн», і зареєструватися в якості «Учасника». Для розміщення закупівель держкомпаніям слід реєструватися в якості замовників.

Як працює система Прозорро? Після оголошення замовником закупівлі і публікації в системі електронних торгів тендерної документації, будь-який зареєстрований учасник може прийняти в тендері участь. Спочатку уточнюються всі нюанси за умовами тендеру і за особливостями предмета закупівлі, а потім учасники надають свої тендерні пропозиції. При цьому ні замовник, ні інші учасники не знатимуть імен інших учасників, хоч всі питання і вирішуються в публічному форматі, але в повній конфіденційності.

Після закінчення прийому тендерних пропозицій настає онлайн аукціон, який складається з трьох турів. У кожному такому турі учасники можуть один раз знизити ціну, щоб обійти своїх конкурентів і виграти торги. По закінченню аукціону переможцем стає учасник, який запропонував найкращу ціну і кращі умови роботи, і саме на цій стадії відкривається ім’я переможця та інших учасників.

Такий підхід дозволяє створити конструктивне конкурентне середовище, що призводить до закупівель за відмінними цінами і веде до економії державного бюджету. Також, електронний формат проведення закупівлі ускладнює життя корупціонерам, адже всі процеси проходять в публічному виконанні, а сам договір з переможцем торгів розміщується в публічному доступі.

Брати участь в електронних тендерах істотно простіше, ніж в минулому «паперовому» варіанті проведення закупівель. Учасникам необхідно мінімум зусиль, коштів і часу, щоб підготувати тендерну пропозицію. Не потрібно їхати до замовника, немає сенсу тримати великий штат співробітників в тендерному відділі, коли схема участі в торгах Прозорро буде відкатана на вашому підприємстві, вам буде достатньо однієї людини, яка буде займатися цим. А чесна конкуренція на торгах збільшує ваші шанси на перемогу, особливо якщо ви можете дати кращу ціну і обійти ваших конкурентів.